Kiedy rozmawiamy o odżywkach, po które sięgają sportowcy nie powinniśmy zapominać również o glutaminie. To właśnie ona powszechnie uważana jest za jeden z najlepszych środków tego rodzaju. Zalicza się ją do aminokwasów endogennych, czyli takich, które nasz organizm potrafi wyprodukować samodzielnie. Jednak z wielu powodów sportowcy decydują się na jej sztuczne dostarczenie.
Glutamina w trakcie wysiłku
Spożywanie glutaminy w trakcie zwiększonego wysiłku fizycznego sprawia, że proces utraty białek w mięśniach zostaje zahamowany. Dochodzi również do zwiększonego zatrzymywania azotu w organizmie. Dzięki temu suplement ten zapobiega wejściu organizmu w tan kataboliczny, który jest bardzo niekorzystny. Może on bowiem sprawić, że tkanka mięśniowa zacznie zanikać.
Co jeszcze daje tam glutamina?
Zażywanie glutaminy sprawia, że nasze mięśnie potrzebują zdecydowanie mniej czasu, aby się zregenerować. Produkowana jest większa ilość hormonu wzrostu, co przekłada się na budowanie masy mięśniowej. Dochodzi również do usprawnienia funkcjonowania układu odpornościowego. Dzięki temu stajemy się mniej podatni na różnego rodzaju infekcje.
Artykuły o podobnej tematyce
Jak glutamina wpływa na poziom energii podczas treningu?
Glutamina w suplementach: co warto wiedzieć o jej składzie?
Wpływ glutaminy na zdrowie organizmu – co warto wiedzieć?