13 kwietnia 2024

Glutamina w diecie

Sportowcy w swojej codziennej diecie potrzebują wielu składników. I choć za najważniejszy z nich uznawane jest białko, okazuje się, że nie byłoby ono bardzo pomocne, gdyby nie ważne aminokwasy, między innymi glutamina – składnik, który odgrywa ważną rolę w syntezie białka. Ta z kolei odpowiada za beztłuszczowy przyrost masy mięśniowej.
Glutamina to składnik ważny nie tylko w diecie sportowców, ale i osób chorych, o osłabionym organizmie. To istotny, a wręcz podstawowy element potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego człowieka. Dlatego też po przebyciu choroby warto zaopatrzyć się w preparat glutaminowy.
Jeśli chodzi o kulturystów i sportowców, glutaminę należy przyjmować zaraz po odbyciu treningu. Bardzo ważne jest to, by dbać o odpowiedni jej poziom. Gdy będzie jej zbyt mało, wówczas może dojść nawet do takiego stanu, w którym mięśnie zaczynają samoistne spalanie się. A każdy intensywny trening powoduje utratę znacznej ilości glutaminy. Pamiętajmy o tym, by posiadać odżywkę posiadającą ten właśnie składnik.