18 czerwca 2024

Rola glutaminy dla sportowców

Gdy mówimy o tym, jakich składników odżywczych potrzebują sportowcy, przede wszystkim zwracamy uwagę na białko – jako że jest to główny składnik mięśni. Trzeba jednak wiedzieć, że nie należy ograniczać się tylko do niego. Istotnym elementem jest też na przykład glutamina, o której mówi się znacznie mniej.
Okazuje się, że bez udziału glutaminy samo białko nie byłoby takie skuteczne. Glutamina to jeden z aminokwasów niezbędnych do tego, by mogło dojść do syntezy białka w organizmie, a więc do zamienienia tego składnika w tkankę mięśniową. Ponadto niedobór glutaminy może podczas intensywnych treningów doprowadzić do stanu katabolicznego mięśni, a więc do tego, że zaczną się ona same spalać. Decydując się na przyjmowanie preparatów glutaminowych, pamiętajmy o tym, że zaleca się ich stosowanie po odbytym treningu, a więc wtedy, gdy organizm ma zapotrzebowanie na ten składnik.
Wybierając odżywki, zwracajmy uwagę na to, czy zawierają one w swoim składzie glutaminę. Jeśli jej nie mają, spróbujmy znaleźć albo inną odżywkę, albo też przyjmujmy glutaminę w formie dodatkowego preparatu stosowanego po treningu.