4 października 2023

Glutamina – niezbędna dla sportowców

Osoby uprawiające sport potrzebują zwiększonej ilości nie tylko białka, ale i innych składników odżywczych, w tym glutaminy. Jest jeden z najważniejszych aminokwasów biorących udział w syntezie białek odpowiedzialnych za przyrost mięśni. Zwiększone zapotrzebowanie na glutaminę mają także osoby o osłabionych organizmach, np. po przebyciu długiej choroby – układ odpornościowy żywi się przede wszystkim właśnie glutaminą. Warto sięgać po nią także w okresie zwiększonej zachorowalności oraz przebywając przez długi czas w miejscach, w których rozprzestrzeniają się choroby.
Sportowcy szczególnie powinni pamiętać o tym, by zapewnić sobie odpowiedni poziom glutaminy. Składnik ten bardzo szybko ulega spalaniu podczas treningów, a jeśli jego poziom będzie zbyt niski, wówczas mięśnie zaczną same się spalać (stan kataboliczny).
Glutaminę najlepiej przyjmować wtedy, gdy jej stan został obniżony. Dlatego też preparaty glutaminowe należy spożywać zaraz po wykonanym treningu. Warto dbać o to, by ów składnik był obecny w kupowanych odżywkach i suplementach.